Co spakować dziecku do lunchboxa? Zdjęcie główne

Co spakować dziecku do lunchboxa do szkoły?

Chodzenie do szkoły to nie tylko wczesne pobudki, nowe zeszyty, koledzy i koleżanki, lecz także… drugie śniadania! Powinny być one pożywne, smaczne i dostarczać dziecku energii na cały dzień wytężonej nauki oraz szalonej zabawy. Poznaj nasze pomysły na to, co – poza obowiązkową butelką wody mineralnej – spakować do lunchboxa do szkoły. 

Lunchboxy do szkoły – czy są konieczne?

Śniadanie przed szkołą, obiad po szkole – czy dziecko naprawdę potrzebuje jeszcze drugiego śniadania w ciągu dnia? Być może zadajesz sobie to pytanie każdego wieczora, gdy przychodzi czas przygotowywania śniadaniówki, albo kiedy maluch wraca z placówki i okazuje się, że nie zjadł tego, co mu spakowałaś. 

Dietetycy są jednak zgodni: dziecko potrzebuje energii, a drugie śniadanie to ważna pozycja w jadłospisie. Praca na lekcjach to wysiłek umysłowy, a zabawy na przerwach – fizyczny. Odpowiednia przekąska zjedzona 3-4 godziny po pierwszym śniadaniu dostarczy uczniowi niezbędnych substancji odżywczych na dalszą część dnia. 

Lunch do szkoły – z czego powinien się składać?

Porządnego i wartościowego lunchboxa do szkoły nie skomponujesz z wafelka i drożdżówki. Oczywiście mogą one być miłym urozmaiceniem raz na jakiś czas, jednak nie podstawą diety. Na co dzień staraj się komponować posiłki z następujących składników:

  • węglowodany złożone – to przede wszystkim pełnoziarniste pieczywo, makaron, ryż (brązowy, czerwony, basmati), rozmaite kasze i płatki owsiane,
  • białko – bogate w ten materiał budulcowy produkty to m.in. jogurty, twaróg, jajka, ser, chude ryby czy nasiona roślin strączkowych np. tofu,
  • zdrowy tłuszcz – mimo złej sławy tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Używaj produktów bogatych w kwasy tłuszczowe nienasycone: tłustych ryb i orzechów, awokado,
  • warzywa i owoce  to źródła wielu witamin i składników odżywczych.

Pamiętaj, że dobry lunch do szkoły to taki, który zostanie zjedzony ze smakiem. Dlatego jeśli Twoja pociecha nie lubi ryb czy jogurtu, nie dawaj jej ich na siłę z nadzieją, że przełamie się, gdy zgłodnieje. Dzieci bywają uparte i bardziej prawdopodobne, że maluch wróci głodny, niż sięgnie po coś, na co nie ma ochoty. 

Woda mineralna – ważny element lunchboxa do szkoły

Ważną pozycją w dziecięcym plecaku powinien być także bidon lub butelka z wodą, by dziecko miało napój zawsze pod ręką i się nie odwodniło. Z myślą o młodszych i starszych uczniach w portfolio Nałęczowianki mamy wodę mineralną odpowiadającą na zapotrzebowanie młodych organizmów. Jest niskosodowa i średniozmineralizowana, a jej skład mineralny [wapń (118 mg/l), potas (3,84 mg/l), magnez (21,2 mg/l), fluorki (0,27 mg/l), chlorki (14,7 mg/l), sód (10,9 mg/l), wodorowęglany (449 mg/l)] sprawia, że można pić ją codziennie. Wodę znajdziesz w różnych opakowaniach:

  • Nałęczowianka Kids – dostępna w wygodnej butelce z dzióbkiem i kolorową etykietą ze zwierzątkami. Ma pojemność tylko 0,33 l, więc nie obciąży zbytnio tornistra.
  • Nałęczowianka Junior – dostępna w butelce z dzióbkiem o pojemności 0,5 l, dlatego nada się dla dzieci, które są starsze i więcej piją.
  • Nałęczowianka Teens – to propozycja dla nastolatków, dlatego ma pojemność aż 1 litra i sportowy dzióbek zamiast klasycznej zakrętki.

W ramach urozmaicenia do bidonu możesz też raz na jakiś czas wlać na przykład jedną z pysznych lemoniad przygotowanych na bazie Nałęczowianki.

Lunchbox do szkoły – przepisy i pomysły

Szukasz pomysłu na lunch do szkoły na zimno? Oto kilka naszych propozycji, które świetnie sprawdzą się w śniadaniówce, są smaczne, dostarczają energii, a do tego mają wygodną do jedzenia i przenoszenia formę. Nie rozpadną się i nie rozpaćkają w tornistrze, a to przecież bardzo ważne:

  • Kanapki z pastą warzywną – pełnoziarniste pieczywo posmarowane pyszną pastą np. z marchewki, cukinii, soczewicy i pomidorów albo hummusem to klasyk wśród dań w lunchboxie. Dodaj do tego podaj pokrojone w słupki warzywa: marchewkę, ogórka czy białą rzodkiew.
  • Naleśniki z warzywami – chyba wszystkie dzieci kochają naleśniki! Nadziej je sosem warzywnym na przykład w stylu meksykańskim: z fasoli, kukurydzy i pomidorów w puszce. Możesz też wypełnić je twarożkiem z rzodkiewką albo podać na słodko, z bananem. Tu również nie zapomnij o dodatkowej porcji warzyw i owoców (np. pomidorkach koktajlowych, papryce czy pokrojonym jabłku).
  • Sałatka z kurczakiem – mieszanka sałat, grillowany filet z kurczaka pokrojony w kostkę, pomidorki koktajlowe, ser feta, czerwona cebula i ogórek. Do tego kasza bulgur i sos winegret. Pyszny lunch do szkoły na zimno gotowy! 

To tylko kilka pomysłów na lunch do szkoły. Proponowane dania dopasuj do stylu życia i upodobań swojego dziecka. Pamiętaj jednak, że sycący posiłek powinien występować w pakiecie z bidonem lub butelką pysznej wody. 

Udostępnij

Przeczytaj także:

  • Przepis na lemoniadę cytrynową — pomysły na bazie Nałęczowianki

    Przepis na lemoniadę cytrynową — pomysły na bazie Nałęczowianki

    Idealny napój dla małych i dużych, który zapewni orzeźwienie w upalne dni? Lemoniada bez wątpienia wiedzie tutaj prym. Zawiera sok z owoców — najczęściej cytryn — dzięki czemu dostarcza witaminy C i jest  lekko kwaskowa. Schłodzona w lodówce lub podawana z lodem będzie świetnym wyborem na ciepłe dni, gdy chcesz ugasić pragnienie i zadbać o nawodnienie organizmu. Jaki jest najlepszy przepis na lemoniadę z cytryny i co jeszcze warto do niej dodać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka wskazówek!

  • Nałęczowianka wierzy w recykling. Recyklomat w warszawskim biurze firmy.

    Nałęczowianka wierzy w recykling. Recyklomat w warszawskim biurze firmy.

    W warszawskim biurze Nestlé na ulicy Domaniewskiej pojawił się recyklomat. Maszyna umożliwia zwrot butelek Nałęczowianki pracownikom i wszystkim gościom odwiedzającym firmę. Recyklomat to część programu edukacyjnego Nałęczowianki, promującego recykling. Oprócz aktywnego edukowania w zakresie właściwego przetwarzania plastiku, Nałęczowianka wyraża także pełne poparcie dla systemu kaucyjnego w Polsce.

  • Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

    Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy

    Odwodnienie to stan wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, uniemożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.