Zwróć uwagę na odwodnienie u dziecka – zobacz najczęstsze objawy
Odwodnienie to stan wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, uniemożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.
Przyczyny odwodnienia u dzieci
Odwodnienie u dzieci jest konsekwencją zmniejszonej ilości dostarczanej wody do organizmu lub zwiększonych strat płynów. Najczęściej występującą przyczyną odwodnienia u dzieci jest ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy z wymiotami oraz biegunką. Zaburzenia wodno-elektrolitowe mogą występować również na skutek wysokiej gorączki, zaburzeń wchłaniania w jelitach, chorób nerek, chorób gastrologicznych. Należy też pamiętać, żeby unikać przegrzewania dziecka poprzez ubiór niedostosowany do pogody lub przez przebywanie na zewnątrz podczas upałów przy jednocześnie zbyt niskiej podaży wody. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, płci i masy ciała dziecka i w przypadku najmłodszych dzieci (o masie ciała do 10kg)wynosi 100ml na każdy kilogram masy ciała, dlatego też dzieci są bardziej podatne na odwodnienie ze względu na większe zapotrzebowanie organizmu na płyny.
Najczęstsze objawy odwodnienia u dzieci
Wzmożone pragnienie to pierwszy objaw odwodnienia organizmu. Nawet niewielki deficyt wody możne powodować przykre konsekwencje, dlatego należy dbać o prawidłowe nawodnienie dziecka, mając zawsze pod ręką odpowiedniej jakości wodę. Jakie objawy powinny mogą wskazywać na odwodnienie? Przede wszystkim występują zmiany w kolorze moczu i skąpomocz. Powinien on być jasnożółty, a jeżeli przybiera ciemniejszą barwę, to znak, że organizm może być odwodniony. Dziecko może również być senne, apatyczne czy rozdrażnione – odwodnienie może mieć wpływ na funkcje mózgu. Inne objawy to sucha skóra, ubytek masy ciała, oraz zapadnięte gałki oczne. Objawy odwodnienia u dziecka mogą dotyczyć również zmiany w wyglądzie skóry, która traci swoją elastyczność. Dlatego jeśli cokolwiek niepokoi Cię w wyglądzie czy zachowaniu dziecka udaj się z nim do lekarza.
Odwodnienie u dziecka – kiedy do szpitala?
Wyróżnia się trzy stopnie odwodnienia u dzieci. Odwodnienie lekkie najczęściej wiąże się ze wzmożonym pragnieniem i suchością śluzówek w obrębie jamy ustnej. Odwodnienie umiarkowane dodatkowo powoduje przyspieszoną akcję serca, apatię i osłabienie. Trzeci stopień odwodnienia występuje w ekstremalnych przypadkach, kiedy ignorujemy wyraźne objawy niedoboru wody. Jeżeli u dziecka występują długotrwałe wymioty i biegunki, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może istnieć konieczność nawodnienia organizmu w warunkach szpitalnych.
Aby skutecznie chronić dzieci przed odwodnieniem, kluczowe jest regularne podawanie im wody, np. wody mineralnej Nałęczowianka. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej ilości wody, jaką dzieci powinny spożywać :
Dzieci w pierwszym roku życia powinny wypijać od 700-1000 ml, 1-3lat 1250ml, 4- 6lat 1600ml, 7-9 lat powinny wypijać ok. 1750 ml wody, dla grupy wiekowej powyżej 10 lat wartości te oscylują w przedziale 1900-2350 ml na dobę, przy czym chłopcy muszą pić więcej wody niż dziewczynki. Młodzież po 16 roku powinna wypijać tyle samo co dorośli - dziewczynki 2l., chłopcy 2,5l.
Nałęczowianka dla dzieci
Nałęczowianka proponuje specjalne warianty niegazowanej wody mineralnej z myślą o najmłodszych - KIDS (0,33l) i JUNIOR (0,5l). Nałęczowianka jest wodą mineralna niskosodową i średniozmineralizowaną – odpowiednią do codziennego spożycia. Rodzice mogą być pewni, że ich pociechy piją wodę bardzo dobrej jakości.