Przepis na lemoniadę cytrynową — pomysły na bazie Nałęczowianki
Idealny napój dla małych i dużych, który zapewni orzeźwienie w upalne dni? Lemoniada bez wątpienia wiedzie tutaj prym. Zawiera sok z owoców — najczęściej cytryn — dzięki czemu dostarcza witaminy C i jest lekko kwaskowa. Schłodzona w lodówce lub podawana z lodem będzie świetnym wyborem na ciepłe dni, gdy chcesz ugasić pragnienie i zadbać o nawodnienie organizmu. Jaki jest najlepszy przepis na lemoniadę z cytryny i co jeszcze warto do niej dodać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka wskazówek!
Orzeźwiająca lemoniada z cytryną idealna na upalne dni
Początki istnienia lemoniady nie są dokładnie znane, jednak wiadomo, że ten napój cieszy się popularnością od co najmniej 1000 lat. Początkowo był to napój składający się z wody, cukru, cytryny i soku z cytryny oraz sody. Z biegiem czasu przepis ewoluował i pojawiły się nowe wariacje na temat klasycznej lemoniady, co dodatkowo zwiększyło zainteresowanie tym pysznym napojem i sprawiając, że pojawia się on na polskich stołach nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. To świetny sposób na to, aby pić więcej wody[PZ1] i zadbać o dobre nawodnienie organizmu.
Jaki jest najlepszy przepis na lemoniadę z cytryny? Sekret sukcesu tkwi tutaj w prostocie, bo do jego przygotowania potrzebujesz:
- 1,5 litra wody mineralnej Nałęczowianka niegazowana lub delikatnie gazowana
- sok wyciśnięty z 4 cytryn
- 1 cytrynę pokrojoną na plasterki
- wybrany słodzik do smaku (opcjonalnie)
Przygotowanie lemoniady jest na tyle proste, że świetnie radzą sobie z tym nawet dzieci. Wystarczy przygotować składniki: umyć dokładnie 4 cytryny, a następnie wycisnąć z nich sok, najlepiej za pomocą specjalnej wyciskarki (ręcznej lub elektrycznej), aby jak najmniej zmarnować i pokroić ostatnią cytrynę na plasterki. Wodę przelać z butelki do odpowiednio dużego dzbanka, dodać do niej sok oraz wrzucić plasterki cytryny i wymieszać. Gotowy napój warto schłodzić w lodówce lub podawać z kostkami lodu.
W przypadku tego przepisu doskonałym wyborem będzie również woda mocniej gazowana. Dlatego, jeśli lubisz bąbelki w orzeźwiających napojach, możesz wykorzystać wodę mineralną Nałęczowianka mocniejszy gaz.
Przepis na lemoniadę z cytryną i miętą
Chcesz wprowadzić trochę urozmaicenia do podstawowego przepisu? Na ciepłe dni, a także jako napój do posiłków, sprawdzi się lemoniada z cytryną i miętą. Dodanie zielonych, aromatycznych liści tej rośliny to pozornie niewielka zmiana, która jednak daje wspaniały efekt smakowy oraz dodatkowo podkręca uczucie świeżości po wypiciu każdej szklanki tego napoju.
Jak prezentuje się przepis na lemoniadę z cytryną i miętą? Różni się on niewiele od tego klasycznego:
- 1,5 litra wody mineralnej Nałęczowianka
- sok wyciśnięty z 4 cytryn
- 1 cytryna pokrojona na plasterki
- wybrany słodzik do smaku (opcjonalnie)
- kilkanaście liści mięty (mogą być razem z łodygami)
Przygotowanie lemoniady z cytryny z dodatkiem mięty zacznij od przygotowania składników. Z umytych cytryn wyciśnij sok, a jedną z nich pokrój na plasterki. Naturalną wodę mineralną Nałęczowianka przelej do dzbanka lub innego naczynia i wymieszaj z sokiem z cytryny oraz słodzikiem, jeśli go używasz. Dołóż plasterki cytryny oraz listki mięty — przed wrzuceniem ich do wody możesz je delikatnie zgnieść w dłoniach, aby oddały jak najwięcej aromatu.
Lemoniada z cytryną i miodem dla dużych i małych
Cierpki smak lemoniady może nie zachęcać dzieci do jej picia. Aby nieco osłodzić cytrynową kwaśność, można dodać do klasycznej lemoniady miodu. Jest on nie tylko pyszny, ale również ma własciwości prozdrowotne
Lemoniada z cytryną i miodem nie różni się wiele od tej klasycznej, a przepis na nią wygląda następująco:
- 1,5 litra wody mineralnej Nałęczowianka niegazowana lub delikatnie gazowana
- sok wyciśnięty z 4 cytryn
- 1 cytryna pokrojona na plasterki
- 2 płaskie łyżki miodu (można dostosować ilość do swoich preferencji)
Jak przygotować taką lemoniadę? Najpierw rozpuść miód w odrobinie letniej wody. Koniecznie pamiętaj, aby woda nie miała temperatury wyższej niż 40 stopni — w wyższych temperaturach miód traci swoje właściwości. Umyj wszystkie cytryny. Z czterech wyciśnij sok, a ostatnią pokrój na plasterki. Wlej naturalną wodę mineralną Nałęczowianka do dzbanka lub karafki, dolej sok z cytryny oraz rozpuszczony miód, wrzuć plasterki cytryny i gotowe. Taką lemoniadę możesz podawać zarówno schłodzoną, jak i letnią — wtedy sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym.
Przepyszna lemoniada z cytryną i pomarańczą
Kolejną ciekawą wariacją na temat lemoniady jest jej cytrusowa wersja, w której cytrynie towarzyszy pomarańcza. Przepis jest równie prosty, co poprzednie:
- 1,5 litra wody mineralnej Nałęczowianka niegazowana lub delikatnie gazowana
- sok wyciśnięty z 4 cytryn
- sok wyciśnięty z 2 pomarańczy
- 1 pomarańcza pokrojona na plasterki
- 1 cytryna pokrojona na plasterki
- wybrany słodzik do smaku (opcjonalnie)
Na początku umyj cytryny i pomarańcze, a następnie wyciśnij z nich sok. Po jednej sztuce zostaw, aby pokroić je w plasterki do dekoracji. Wlej naturalną wodę mineralną Nałęczowianka do dzbanka, dodaj sok z owoców oraz wybrany słodzik, jeśli używasz. Wymieszaj wszystko i na koniec dodaj plastry owoców. Jeśli chcesz, możesz dodać również mięty dla lepszego orzeźwienia.
Do cytrusowej lemoniady z pomarańczą i cytryną sprawdzi się także Nałęczowianka mocniejszy gaz – to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać naprawdę odświeżający efekt, gaszący uczucie pragnienia.
Lemoniada z cytryną — idealny sposób na nawodnienie
Kluczem do sukcesu w przygotowaniu najlepszej lemoniady jest jakość składników. Koniecznie wybieraj te najwyższej jakości, aby mieć pewność, że napój będzie nie tylko smaczny, ale również dostarczy Ci składników mineralnych i witamin, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Będą one szczególnie istotne w upalne dni, w których pocimy się zdecydowanie więcej, tracą cenne składniki. Pamiętaj, aby w wysokich temperaturach pić odpowiednio dużo płynów, przede wszystkim wody, żeby uniknąć odwodnienia, które może mieć bardzo negatywne skutki dla Twojego organizmu.
Naturalna woda mineralna Nałęczowianka jest idealną bazą dla takiego napoju. Znajdziesz w niej kompozycję 7 składników mineralnych. Nie wpływają jednak one na jej smak, który pozostaje neutralny. Sprawia to, że nie będzie ona dominować w lemoniadzie, a jedynie stanowić bazę dla soków z owoców i dodatków.