Ile wody powinno się pić dziennie

Ile wody powinno się pić dziennie?

Prawidłowe nawodnienie organizmu to kwestia kluczowa dla zachowania równowagi w organizmie. Jak dużo wody powinniśmy wypijać w ciągu doby? Czy wodę można przedawkować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Od czego zależy dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę?

To, ile wody powinniśmy pić, jest kwestią zmienną i zależną od wielu czynników m.in. od wieku, płci czy aktywności fizycznej. Oczywiste jest, że więcej płynów wypijamy podczas uprawiania sportu czy upałów. Przy wysokiej temperaturze powietrza i wysokiej wilgotności, zapotrzebowanie na wodę jest jeszcze wyższe. Jednak nie każdy wie, że więcej płynów powinniśmy spożywać również, przebywając na dużych wysokościach oraz podczas mrozów.

Zapotrzebowanie na wodę zależy również od diety. Przykładowo - duża zawartość spożywanego białka wymaga również przyjmowania większej ilości wody. Pragnienie zwiększa się także w wyniku spożycia słonych produktów i sodu oraz alkoholu.

Ile wody dziennie powinien wypijać dorosły człowiek?

Ludzki organizm nie jest w stanie magazynować dużej ilości wody i dlatego musimy stale uzupełniać jej zapasy w organizmie. Jeżeli podaż płynów będzie zbyt mała w stosunku do jej wydatkowania, szybko dojdzie do odwodnienia, które w skrajnych przypadkach jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci i seniorzy, którzy odczuwają zmniejszone pragnienie w stosunku do faktycznego zapotrzebowania organizmu.

Ile wody dziennie powinien wypijać dorosły człowiek

Według przyjętych norm dorosły mężczyzna powinien wypijać 2,5 l wody i płynów na dobę. W przypadku kobiet wartość ta wnosi 2 l wody i płynów na dobę. Ile to szklanek? Zwykła szklanka ma zwykle 250 ml, łatwo więc obliczyć, że 1 l wody to około 4 szklanek. Należy pamiętać, że osoby pracujące fizycznie, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią będą mieć wyższe zapotrzebowanie na wodę.

Warto też wiedzieć, że nie tylko niedobór wody jest dla organizmu groźny, ale także jej nadmiar. Skutki „przedawkowania” pojawiają się dość rzadko i dotyczą przede wszystkim przypadków jednorazowego spożycia bardzo dużej ilości płynów.

Jakie są skutki odwodnienia organizmu?

O odwodnieniu możemy już mówić, gdy utrata płynów wynosi powyżej 1%. Może się pojawić wtedy obniżenie wydolności fizycznej, pogorszenie termoregulacji, problemy z koncentracją, gorsze samopoczucie oraz osłabienie.

Jeszcze poważniej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Odwodnienie zbliżonego stopnia (1-2%) powoduje bowiem większy wzrost temperatury ciała.

Przy wyższej utracie wody (rzędu 4%) wydolność fizyczna jest jeszcze gorsza. Dodatkowo może pojawić się drażliwość, wzmożona senność, wzrost temperatury ciała i przyspieszony oddech. Niebezpieczna dla życia jest sytuacja, gdy utrata płynów przekracza 8%.

Niekorzystne dla naszego organizmu jest również odwodnienie przewlekłe, które z czasem może skutkować: suchością skóry i śluzówek (a o za tym idzie zwiększać ryzyko zakażeń), infekcjami układu moczowego, zaparciami, kamicą nerkową oraz zaburzeniami ze strony układu krążenia. Badania naukowe pokazują, że regularne spożywanie zbyt małych ilości płynów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego.

Jak zatem skutecznie dbać o nawodnienie? Codziennie jedz warzywa i owoce, unikając przy tym picia alkoholu. Butelkę z wodą miej zawsze pod ręką – bez względu na porę roku. Nie czekaj na uczucie pragnienia. Sam jego fakt świadczy już bowiem o lekkim odwodnieniu.

Zapamiętaj!

Płyny spożywaj małymi łykami przez cały dzień. Dzięki temu organizm będzie skutecznie przyswajał wodę, nie obciążając przy tym nadmiernie nerek. 

Udostępnij

Przeczytaj także:

  • Co spakować dziecku do lunchboxa do szkoły?

    Co spakować dziecku do lunchboxa do szkoły?

    Chodzenie do szkoły to nie tylko wczesne pobudki, nowe zeszyty, koledzy i koleżanki, lecz także… drugie śniadania! Powinny być one pożywne, smaczne i dostarczać dziecku energii na cały dzień wytężonej nauki oraz szalonej zabawy. Poznaj nasze pomysły na to, co – poza obowiązkową butelką wody mineralnej – spakować do lunchboxa do szkoły. 

  • Przepis na lemoniadę cytrynową — pomysły na bazie Nałęczowianki

    Przepis na lemoniadę cytrynową — pomysły na bazie Nałęczowianki

    Idealny napój dla małych i dużych, który zapewni orzeźwienie w upalne dni? Lemoniada bez wątpienia wiedzie tutaj prym. Zawiera sok z owoców — najczęściej cytryn — dzięki czemu dostarcza witaminy C i jest  lekko kwaskowa. Schłodzona w lodówce lub podawana z lodem będzie świetnym wyborem na ciepłe dni, gdy chcesz ugasić pragnienie i zadbać o nawodnienie organizmu. Jaki jest najlepszy przepis na lemoniadę z cytryny i co jeszcze warto do niej dodać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka wskazówek!

  • Nałęczowianka wierzy w recykling. Recyklomat w warszawskim biurze firmy.

    Nałęczowianka wierzy w recykling. Recyklomat w warszawskim biurze firmy.

    W warszawskim biurze Nestlé na ulicy Domaniewskiej pojawił się recyklomat. Maszyna umożliwia zwrot butelek Nałęczowianki pracownikom i wszystkim gościom odwiedzającym firmę. Recyklomat to część programu edukacyjnego Nałęczowianki, promującego recykling. Oprócz aktywnego edukowania w zakresie właściwego przetwarzania plastiku, Nałęczowianka wyraża także pełne poparcie dla systemu kaucyjnego w Polsce.