Twoja codzienna dawka minerałów
Woda mineralna pozostawia po sobie w organizmie szereg wartości mających duże znaczenie fizjologiczne.
Jakie są rodzaje wód mineralnych?
Zapewne wielu z nas wydaje się, że woda mineralne jest tylko jedna. Tymczasem rozróżniamy aż trzy rodzaje wód mineralnych. Z dalszej części artykułu dowiesz się na czym polegają różnice oraz do której grupy zalicza się Nałęczowianka.
20 lat długiej podróży
Na terenie wyżyny Lubelskiej, w sąsiedztwie malowniczej przyrody znajduje się Uzdrowisko Nałęczów. To właśnie tam wydobywana jest naturalna woda mineralna Nałęczowianka. Zanim jednak trafi ona do sklepów, a następnie do naszych domów nasyca się minerałami podczas 20-letniej podróży przez pokłady skał. Dzięki temu jest ona gwarancją nie tylko naturalnego, świeżego smaku, ale i wysokiej klasy oraz jakości.
Jaki jest skład wody mineralnej oraz na co wpływają poszczególne składniki?
Woda mineralna to woda wydobywana z głębi ziemi, nieskażona bakteriologicznie i wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Charakteryzuje się ona zawartością składników mineralnych, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu.
Składniki mineralne nie są widoczne gołym okiem, dlatego zanim sięgniemy po wodę, warto zapoznać się z jej składem. W skład wody mineralnej wchodzą m.in.:
- Chlorki - jako składnik kwasów trawiennych w żołądku odgrywają istotną rolę w procesach trawiennych.
- Fluorki – są składnikiem kości i zębów, wzmacniają szkliwo, zapobiegają występowaniu próchnicy.
- Wodorowęglany - pomagają utrzymać równowagę kwasową w żołądku i jelitach oraz przyspieszają trawienie.
- Wapń - bierze udział w budowaniu kości oraz zębów.
- Potas - jest konieczny do regulacji poziomu wody w komórkach.
- Sód - jest bardzo ważny m.in. w pracy mięśni.
- Magnez - jest istotny w budowie kości oraz komórek, zwłaszcza komórek mięśni.
Czym się różnią wody mineralne?
Ciało człowieka składa się w większości z wody. Koniecznie jest więc jej regularne uzupełnianie. Wody zawierające minerały mogą pełnić funkcję profilaktyczną, wspomagając naszą dietę i ułatwiając przemianę materii. Oczywiście wody mineralne różnią się natężeniem minerałów. Wyróżniamy następujące rodzaje wód mineralnych: nisko- , średnio-, wysoko zmineralizowane. Wody średnio zmineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr, dzięki czemu nie naruszają równowagi elektrolitycznej w organizmie. Ogólna zawartość minerałów w Nałęczowiance to: 644 mg/l. Jest więc ona wodą niskosodową, średnio zmineralizowaną, z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Może więc być idealnym towarzyszem naszego dnia.